1. Skip to Menu
 2. Skip to Content
 3. Skip to Footer>
 • Konsultacijos
 • Patirtis
 • Sveikata

Aktualu

 • PAVOJINGAS VIRTUALUS INTERNETINIS ŽAIDIMAS „MĖLYNASIS

  Informuojame, kad Kėdainių mieste, tarp vaikų ir nepilnamečių, labai sparčiai plinta naujas pavojingas virtualus internetinis žaidimas „Mėlynasis banginis“, kurio paskutinė užduotis yra vaiko savižudybė. Socialiniuose tinkluose, tokiuose kaip „Vkontakte“, „Instagram“, „Facebook“, žmonės kuria uždaras organizacijas, grupes, puslapius, kur renkasi žmonės, kurie pradėjo žaisti žaidimą ir planuoja nusižudyti. Kiekvienas parašo kuratoriui savo asmeninę informaciją, fobijas ir po kažkurio laiko į žaidimą įstojęs asmuo gauna tam tikras gyvybei pavojingas instrukcijas ir užduotis. Į žaidimą įstojęs žmogus papasakoja apie save išties daug, o ta informacija būna panaudojama prieš jį tam, kad priverstų nusižudyti. Daugelis žmonių prisijungia prie žaidimo galvodami, jog tai visiškas „vaikiškas žaidimas“, jog nuo tokio žaidimo nukentėti nėra įmanoma. Paauglius, kurie pradėjo šį žaidimą, bet atsisakė atlikti užduotis, įbaugina iki tokio lygio, jog jie galvoja, kad savižudybė – tai vienintelė išeitis. Jei asmuo nesutinka nusižudyti, tai žaidimo „kuratorius“ gauna namų adresą ir grąsina nužudyti ne tik žaidžiantį asmenį, bet ir jo šeimą. Kuratorius išsiunčia nuorodą, kurią paspaudus automatiškai kompiuterio IP adresas yra nusiunčiamas žaidimo administratoriui, tam, kad būtų išsiaiškintas žaidėjo adresas.

  Prašome atkreiptį į šią žinutę ypatingą dėmęsį. Kėdainių mieste jau yra žinomi 2 atvejai, kuomet paaugliai pradėjo žaisti ir susipjaustė rankas.

  Aistė Lekečinskienė

  Kėdainių rajono savivaldybės administracijos

  Vaiko teisių apsaugos skyriaus  vyr. specialistė


 • LEGIONELIOZĖ PAVOJINGIAUSIA ŽMONĖMS, KURIŲ IMUNITETAS YRA NUSILPĘS

  Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) medikai primena, kad ūmi infekcinė liga – legioneliozė pavojingiausia pagyvenusiems, rūkantiems žmonėms ir tiems, kurių imunitetas yra nusilpęs, sergantiems cukriniu diabetu, lėtinėmis plaučių, onkologinėmis ligomis.
  Legioneliozė pasireiškia ūminės pneumonijos ar ūminės respiracinės ligos simptomais. Šiai ligai būdingos dvi kliniškai ir epidemiologiškai susijusios ligos formos: pirmoji – Legionierių liga, kuriai būdingas karščiavimas, mialgija, kosulys, pneumonija ir antroji – Pontiako karštligė, pasižyminti lengvesne ligos eiga be pneumonijos.

  Žmogus legionelioze užsikrečia aerogeniniu būdu – įkvėpdamas Legionella bakterijų su vandens garais ir purslais, kurie gali susidaryti baseine, duše, prie fontano ir t.t.

 • „AUŠROS“ PROGIMNAZIJOJE PASAULINĖS VANDENS DIENOS MINĖJIMAS

  jayte

  Lietuvos sporto universiteto Kėdainių „Aušros“ progimnazijoje Pasaulinės vandens dienos minėjimas
  tęsiasi. Klasėse vyko valandėlės, degustavome vandenį, vėliau persikėlėme į mokyklos baseiną. Čia visuomenės sveikatos priežiūros specialistė Janina kartu su kūno kultūros mokytojais Egle ir Ryči surengė 5 klasių mokiniams šventinę plaukimo pamoką. Mokiniaibuvo maloniai nustebinti vietoj
  mokomųjų plaukimo priemonių radę daug  įvairiaspalvių balionų. Šios pamokos metu baseine vyravo džiugi nuotaika. Vanduo ne tik gyvybiškai svarbiausias gėrimas - vanduo teikia daug energijos, pasitenkinimo, bei skatina fizinį aktyvumą. Baseinas - puikus aktyvaus poilsio ir geros nuotaikos šaltinis.


  Visuomenės sveikatos priežiūros specialist Janina Onoprijenkienė

 • PASAULINĘ VANDENS DIENĄ PRIMENA APIE PER VANDENĮ PLINTANČIAS INFEKCIJAS

  Šiandien, kovo 22-ąją, minime Pasaulinę vandens dieną. Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) specialistai primena, kad vanduo – ne tik gyvybės ir atgaivos, bet neretai ir infekcinių ligų šaltinis.

  Su vandeniu susijusių užkrečiamųjų ligų problema išlieka viena pagrindinių pasaulyje. Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, besivystančiose šalyse nuo žarnyno infekcinių ligų, plintančių dėl nesaugaus vandens ir jo trūkumo, kasmet miršta apie 2 mln. vaikų. Fekalijomis užterštas vanduo ir blogos higienos sąlygos yra pagrindinė choleros, vidurių šiltinės, virusinio hepatito A protrūkių priežastis Azijos bei Afrikos šalyse. Su vandeniu gali plisti ligas sukeliančios bakterijos (Campylobacter,  Salmonella typhi ir kt.), virusai (hepatitų A ir E, norovirusai ir kt.), pirmuonys (Cryptosporidium parvum, Entamoeba histolitica, Giardia intestinalis), helmintai.  Per vandenį plinta ir Legionella bakterijos, kuriomis užsikrečiama ne išgėrus užkrėsto vandens, bet įkvėpus vandens garų ar purslų.

 • PERNAI KAS ANTRAS AIDS PACIENTAS LIETUVOJE SUSIRGO TUBERKULIOZE

  Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro duomenimis, pernai Lietuvoje tuberkulioze susirgo beveik puse (47,9 proc.) ŽIV užsikrėtusių asmenų, kuriems nustatyta pažengusi ŽIV infekcijos stadija - AIDS, 2015 m. – 60 procentų. ES/EEE šalyse šis rodiklis 2015 metais buvo daug žemesnis ir siekė 14 procentų, t.y. tuberkuliozė buvo penktoje vietoje pagal dažnį kaip AIDS žymintis susirgimas tarp suaugusių ŽIV užsikrėtusių asmenų.

  Europos šalyse per pastaruosius penkerius metus stipriai išaugo tuberkuliozės (TB) ir žmogaus imunodeficito viruso (ŽIV) koinfekcijų skaičius – nuo 5,5 proc. iki 9 procentų. Tai, artėjant pasaulinei tuberkuliozės dienai pažymėta jungtiniame Pasaulio sveikatos organizacijos ir Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro pranešime spaudai.

  Pasak pranešimo, tuberkuliozė išlieka ŽIV užsikrėtusių asmenų viena iš pagrindinių mirties priežasčių. Skaičiuojama, kad Europos šalyse 2015 metais buvo 27 000 naujų TB ir ŽIV koinfekcijų susirgimų atvejų, bet tik du trečdaliai buvo diagnozuoti ir tik 5800 pradėti gydyti antiretrovirusiniais vaistais ir tik 40 proc. gydymas buvo sėkmingas. ŽIV užsikrėtusiems asmenims, kuriems diagnozuota tuberkuliozė 7 kartus didesnė tikimybė, kad gydymas bus nesėkmingas ir 3 kartus didesnė tikimybė mirti, negu tiems kuriems diagnozuota tik tuberkuliozė.

KAD MAUDYNĖS BŪTŲ SAUGIOS...

Atnaujinta Penktadienis, 29 Birželis 2012 13:23

Spausdinti

Atšilus orams dauguma gyventojų patraukia prie ežerų, upių ir kitų vandens telkinių mėgautis saulės ir vandens teikiamais malonumais. Vanduo - puiki pramoga ir poilsis, tačiau jame slypi daug pavojų, ypač deramai neprižiūrimiems vaikams.

Kasmet Lietuvoje nuskęsta šimtai žmonių. LR priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento duomenimis, 2011 m. gelbėtojai 510 kartų darbavosi vandenyje: ištraukė 176 skenduolius (2010 m. - 228, 2009 m. - 165) bei išgelbėjo 41 gyventoją. Kėdainių rajone 2010 m. nuskendo 10 žmonių, 2011 m. pirminiais duomenimis nuskendo 5 žmonės. Mirtingumas dėl atsitiktinių paskendimų Kėdainių rajone išlieka didesnis už Kauno apskrities ir Lietuvos. Ypač išaugo vaikų iki 17 m. mirtingumas dėl atsitiktinių paskendimų: 2009 m. 0 atv./100 000 gyv., 2010 m. šis skaičius išaugo iki 16,39 atv./100 000 gyv.

Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras šiais metais vėl organizuoja renginių ciklą „Būk saugus“, kurių metu bus akcentuojamas saugus elgesys ne tik namuose, bet ir gamtoje. Ne tik vaikai, bet ir suaugusieji bus mokomi, kaip suteikti pirmąją pagalbą įkandus vabzdžiams, susižeidus, kaip neperkaisti karštą dieną. Taip pat bus kalbama apie saugų elgesį prie vandens telkinių bei praktiškai parodoma, ką daryti ir kaip padėti skęstančiam žmogui.

Kad vaikai mažiau rizikuotų nuskęsti, vyresnius nei 4 metų vaikus reikia mokyti plaukti. Tačiau klaidinga manyti, kad išmokęs plaukti vaikas vandenyje bus saugus. Kadangi mažamečiai vaikai nesugeba įvertinti galimų grėsmių (nuovargis, per šaltas vanduo, per toli nuo kranto), jie neturi maudytis vieni.

Pavojai prie vandens tyko ir suaugusiųjų. Yra išskiriami keturi pagrindiniai pavojai maudantis:

a) nepažįstamas krantas;

b) mėšlungis;

c) stipri srovė;

d) šokas, netikėtai įkritus į vandenį.

Maudytis nežinomame vandens telkinyje yra labai nesaugu. Tvenkinys ar ežeras prie kranto gali būti seklus, bet toliau staiga ir smarkiai gilėti. Ant telkinio dugno gali būti šiukšlių, stiklo šukių, akmenų, atsiranda didelė tikimybė susižeisti.

Dažnai vandens maudynių mėgėjai susiduria su tokiu nemaloniu reiškiniu kaip mėšlungis - staigiu, stipriu ir skausmingu raumens, dažniausiai kojos, susitraukimu. Kad taip nenutiktų, patartina prieš maudynes apšilti, pabėgioti, pasimankštinti, pamasažuoti blauzdas. O jei plaukiojant vis dėl to užklupo mėšlungis, reikėtų nepanikuoti, sutrauktą vietą kiek galima stipriau paspaudyti pirštais arba paprasčiausiai pagnaibyti.

Kartais žmonės poilsiaudami prie vandens vartoja alkoholinius gėrimus, maudosi išgėrę. Iš tikrųjų, alkoholis yra labai blogas tokio poilsio palydovas. Nuo alkoholio įkaitęs besimaudantysis, įbridęs į vandenį gali greičiau, to nė nejausdamas, sušalti bei nuskęsti

Atsargiau mėgautis vasaros maudynėmis turėtų ir tam tikromis ligomis sergantys žmonės. Menkai užsigrūdinę, pasinėrę į nepakankamai įšilusį vandenį, gali gauti slogą, susirgti bronchitu, angina, sąnarių, šlapimo pūslės, o vyrai - dar ir prostatos, uždegimais. Įbridus į vėsesnį vandenį staiga susiaurėja odos kraujagyslės, todėl gali pakilti kraujospūdis. Dėl šios priežasties jautresnius, širdies ir kraujagyslių ligomis sergančius žmones tokiu momentu gali ištikti infarktas ar insultas. Tokių negalavimų turintiems žmonėms taip pat nepatartina kaitintis saulėje.

Saugaus elgesio prie vandens atmintinė:

ü       Neplaukite vienas.

ü       Niekada neplaukite audros metu ar naktį.

ü       Plaukite tik saugiose vietose.

ü       Į vandens telkinius, kuriuose maudotės pirmą kartą, briskite, o ne šokite nuo kranto, lieptelio ar pan.

ü       Maudantis negalima kramtyti gumos ar valgyti.

ü       Nesimaudykite iškart po valgio, apsvaigę nuo alkoholio ar kitų svaigių medžiagų.

ü       Nestovėkite ir nežaiskite ten, kur galima netikėtai įkristi į vandenį.

ü       Nepalikite prie vandens be priežiūros mažamečių vaikų.

ü       Neplaukite už plūdurų, nors ir esate geras plaukikas.

ü       Perkaitę saulėje, nešokite staiga į vandenį, prieš tai juo apsišlakstykite.

ü       Neplaukiokite ant pripučiamų čiužinių, padangų kamerų, savadarbių plaustų ar kitų priemonių.

ü       Žaibuojant ypač pavojinga būti šalia vandens telkinių. Jei besimaudant, žvejojant ar besiirstant valtimi užklumpa perkūnija, nedelsiant skubėkite į krantą.

 

Vis dėlto, pats geriausias patarėjas poilsiaujant prie vandens yra sveikas protas ir savo galimybių žinojimas. O jeigu turite sveikatos nusiskundimų ir šiemet poilsiauti prie vandens išsiruošite po ilgos pertraukos, gerai būtų pasikonsultuoti ir patarimų paprašyti savo šeimos gydytojo.

 

Kėdainių VSB

Stebėsenos specialistė Eglė Tuzikaitė

 

Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras
Budrio g. 7, Kėdainių m., Kėdainių miesto sen., Kėdainių r. sav., LT-57164
Savivaldybės biudžetinė įstaiga. Įmonės kodas: 300630016
Tel./Faks.: (8 347) 57 186, el.p.:kedainiai.biuras@yahoo.com

Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre.

2008-2014 m.