Apšvietimas dažnai lieka nepakankamai įvertintas biurų dizaino komponentas, nors jis yra svarbus nustatant darbuotojų produktyvumą, nuotaiką ir bendrą savijautą. Tinkamas apšvietimas darbo vietoje yra ne tik estetinis ar funkcinis elementas – tai labai svarbus sveikos darbo aplinkos aspektas. Šio svarbaus aspekto ignoravimas gali turėti pasekmių darbuotojų sveikatai, sukelti fizinį krūvį, diskomfortą ir net ilgalaikius negalavimus.

Biuro apšvietimo svarba

Biuro apšvietimo vaidmuo neapsiriboja vien tik darbo vietos apšvietimu. Tinkamas apšvietimas turi įtakos įvairiems darbuotojo gyvenimo aspektams, įskaitant nuotaiką, produktyvumą, psichinę sveikatą ir bendrą savijautą.

Pirma, tinkamas apšvietimas gali gerokai pagerinti nuotaiką ir energijos lygį. Silpnas apšvietimas gali sukelti nuovargį, akių nuovargį, galvos skausmus ir net depresiją. Priešingai, ryški, natūrali šviesa gali skatinti serotonino – hormono, kuris gerina nuotaiką ir skatina ramybės bei susikaupimo jausmą, – išsiskyrimą.

Antra, tinkamas apšvietimas gali padidinti produktyvumą ir efektyvumą. Darbuotojams reikia gero apšvietimo, kad galėtų skaityti, rašyti, naudotis kompiuteriu ir atlikti įvairias kitas užduotis. Netinkamas apšvietimas gali sukelti akių įtampą ir galvos skausmus, o tai gali labai sumažinti produktyvumą.

Galiausiai, tinkamas apšvietimas palaiko darbuotojų psichinę sveikatą. Nepakankamas apšvietimas gali sukelti sezoninį afektinį sutrikimą (SAD) – depresiją, kuri paprastai pasireiškia tamsiaisiais metų mėnesiais. Darbuotojams suteikdami gerai apšviestas patalpas galite sumažinti SAD ir kitų psichikos sveikatos problemų riziką.

Natūralios šviesos vaidmuo

Aptariant biurų apšvietimą, svarbu pabrėžti, kad natūrali šviesa atlieka svarbų vaidmenį palaikant sveiką darbo aplinką. Saulės šviesa yra geriausias pilno spektro šviesos šaltinis, užtikrinantis visą šviesos spektrą, reikalingą mūsų regos ir ne regos poreikiams tenkinti.

Tyrimai rodo, kad natūrali šviesa gerina nuotaiką, energiją, budrumą ir produktyvumą. Ji taip pat gali padėti reguliuoti miegą, pagerinti koncentraciją ir sumažinti sergančio pastato sindromo – situacijos, kai pastato gyventojai patiria ūmų poveikį sveikatai, kuris, atrodo, yra susijęs su laiku, praleistu pastate – paplitimą.

Be to, žurnale „Journal of Clinical Sleep Medicine” paskelbtame tyrime nustatyta, kad darbuotojai, kurių biuruose yra langai, darbo metu gaudavo 173 % daugiau baltos šviesos ir per naktį miegodavo vidutiniškai 46 minutėmis ilgiau nei darbuotojai, kurių darbo vietoje nebuvo natūralios šviesos. Ši išvada tvirtai rodo, kad natūralios šviesos įtraukimas į biuro dizainą gali prisidėti prie geresnės miego kokybės ir bendro pasitenkinimo gyvenimu.

Tinkamo apšvietimo diegimas biure

Norint užtikrinti, kad biure būtų tinkamas apšvietimas, galima taikyti kelias strategijas. Pirma, biuruose turėtų būti maksimaliai padidinta natūrali šviesa, neuždengiant langų. Jei įmanoma, projektuojant darbo vietą turėtų būti numatyti dideli langai, stiklinės durys ir atviros erdvės.

Tose vietose, kuriose nėra galimybės gauti natūralios šviesos, apsvarstykite galimybę naudoti dirbtinį apšvietimą, imituojantį natūralią šviesą. Viso spektro lemputės gali būti puikus pasirinkimas, nes jos apima visus šviesos bangų ilgius ir yra artimiausios saulės šviesos imitacijai. Naudingas gali būti ir reguliuojamas užduočių apšvietimas atskirose darbo vietose, kad darbuotojai galėtų reguliuoti ryškumą pagal savo užduočių reikalavimus.

Galiausiai apsvarstykite galimybę investuoti į šviesos terapijos lempas, skirtas darbuotojams, kurie gali sirgti SAD ar kitomis depresijos formomis, kurias veikia šviesa. Šviesos terapija gali būti veiksminga šių būklių gydymo priemonė ir prisidėti prie bendros gerovės.

Apibendrinant galima teigti, kad tinkamo biuro apšvietimo svarba neapsiriboja paprastu apšvietimu. Jis atlieka lemiamą vaidmenį gerinant nuotaiką, didinant produktyvumą ir bendrą sveikatą bei gerovę. Toliau tobulindami supratimą apie sveiką darbo aplinką, nepamirškime pagrindinių dalykų. Tinkamas biuro apšvietimas – ne tik prabanga ar dizaino elementas, bet ir būtinybė norint išlaikyti sveikus, laimingus ir produktyvius darbuotojus.

Šaltinis: Elminute.lt